450PX47MEFC16X31.5
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
450PX47MEFC16X31.5
450PX47MEFC16X31.5
Part Number
450PX47MEFC16X31.5
Manufacturer
Description
CAP ALUM 47UF 20% 450V RADIAL
Data sheet
450PX47MEFC16X31.5.pdf
Delivery Services
450PX47MEFC16X31.5
Comments
    450PX47MEFC16X31.5 Specifications
    SeriesPX
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance47 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.295" (7.50mm)
    PolarizationPolar
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseRadial, Can
    Voltage - Rated450 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
    Height - Seated (Max)1.319" (33.50mm)
    Operating Temperature-25°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency155 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency232.5 mA @ 10 kHz