450RX3022M16X25
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
450RX3022M16X25
450RX3022M16X25
Part Number
450RX3022M16X25
Manufacturer
Description
CAP ALUM 22UF 20% 450V RADIAL
Data sheet
450RX3022M16X25.pdf
Category
Aluminum Electrolytic Capacitors
Delivery Services
450RX3022M16X25
Comments
    450RX3022M16X25 Specifications
    SeriesRX30
    RoHSRoHS
    RatingsAEC-Q200
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance22 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsAutomotive
    Lead Spacing0.295" (7.50mm)
    PolarizationPolar
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseRadial, Can
    Voltage - Rated450 V
    Lifetime @ Temp#4000 Hrs @ 130°C
    Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
    Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
    Operating Temperature-25°C ~ 130°C