450TXW56MEFR16X30
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
450TXW56MEFR16X30
450TXW56MEFR16X30
Part Number
450TXW56MEFR16X30
Manufacturer
Description
CAP ALUM 56UF 20% 450V RADIAL TH
Data sheet
450TXW56MEFR16X30.pdf
Delivery Services
450TXW56MEFR16X30
Comments
    450TXW56MEFR16X30 Specifications
    SeriesTXW
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance56 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.295" (7.50mm)
    PolarizationPolar
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseRadial, Can
    Voltage - Rated450 V
    Lifetime @ Temp#12000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
    Height - Seated (Max)1.280" (32.50mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency510 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency765 mA @ 100 kHz