450WXA42MEFC16X20
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
450WXA42MEFC16X20
450WXA42MEFC16X20
Part Number
450WXA42MEFC16X20
Manufacturer
Description
CAP ALUM 42UF 20% 450V RADIAL
Data sheet
450WXA42MEFC16X20.pdf
Delivery Services
450WXA42MEFC16X20
Comments
    450WXA42MEFC16X20 Specifications
    SeriesWXA
    RoHSRoHS
    RatingsAEC-Q200
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance42 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsAutomotive
    Lead Spacing0.295" (7.50mm)
    Package / CaseRadial, Can
    Voltage - Rated450 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
    Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
    Operating Temperature-25°C ~ 105°C