476CKE400MQV
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
476CKE400MQV
476CKE400MQV
Part Number
476CKE400MQV
Manufacturer
Description
CAP ALUM 47UF 20% 400V RADIAL
Data sheet
476CKE400MQV.pdf
Category
Aluminum Electrolytic Capacitors
Delivery Services
476CKE400MQV
Comments
    476CKE400MQV Specifications
    SeriesCKE
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance47 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.295" (7.50mm)
    PolarizationPolar
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseRadial, Can
    Voltage - Rated400 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
    Height - Seated (Max)1.043" (26.50mm)
    Operating Temperature-25°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency360 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency-
    ESR (Equivalent Series Resistance)7.055Ohm @ 120Hz