476KFM400MRV
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
476KFM400MRV
476KFM400MRV
Part Number
476KFM400MRV
Manufacturer
Description
CAP ALUM 47UF 20% 400V RADIAL
Data sheet
476KFM400MRV.pdf
Category
Aluminum Electrolytic Capacitors
Delivery Services
476KFM400MRV
Comments
    476KFM400MRV Specifications
    SeriesKFM
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance47 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.295" (7.50mm)
    PolarizationPolar
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseRadial, Can
    Voltage - Rated400 V
    Lifetime @ Temp#10000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
    Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency397.5 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency795 mA @ 100 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)7.0547Ohm @ 120Hz