477TMA100M
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
477TMA100M
477TMA100M
Part Number
477TMA100M
Manufacturer
Description
CAP ALUM 470UF 20% 100V AXIAL
Data sheet
477TMA100M.pdf
Category
Aluminum Electrolytic Capacitors
Delivery Services
477TMA100M
Comments
    477TMA100M Specifications
    SeriesTMA
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance470 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing-
    PolarizationPolar
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseAxial, Can
    Voltage - Rated100 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension0.630" Dia x 1.614" L (16.00mm x 41.00mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency770 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency1.155 A @ 50 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)318mOhm @ 120Hz