478CKE035MQY
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
478CKE035MQY
478CKE035MQY
Part Number
478CKE035MQY
Manufacturer
Description
CAP ALUM 4700UF 20% 35V RADIAL
Data sheet
478CKE035MQY.pdf
Delivery Services
478CKE035MQY
Comments
    478CKE035MQY Specifications
    SeriesCKE
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance4700 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsBypass, Decoupling
    Lead Spacing0.295" (7.50mm)
    PolarizationPolar
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseRadial, Can
    Voltage - Rated35 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
    Height - Seated (Max)1.437" (36.50mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency1.78 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency2.492 A @ 100 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)70.6mOhm @ 120Hz