478LBA025M2BC
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
478LBA025M2BC
478LBA025M2BC
Part Number
478LBA025M2BC
Manufacturer
Description
CAP ALUM 4700UF 20% 25V SNAP
Data sheet
478LBA025M2BC.pdf
Delivery Services
478LBA025M2BC
Comments
    478LBA025M2BC Specifications
    SeriesLBA
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance4700 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.394" (10.00mm)
    PolarizationPolar
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseRadial, Can - Snap-In
    Voltage - Rated25 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
    Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency2.2 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency2.75 A @ 10 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)158.73mOhm @ 120Hz