478TMA016M
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
478TMA016M
478TMA016M
Part Number
478TMA016M
Manufacturer
Description
CAP ALUM 4700UF 20% 16V AXIAL
Data sheet
478TMA016M.pdf
Delivery Services
478TMA016M
Comments
    478TMA016M Specifications
    SeriesTMA
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance4700 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing-
    PolarizationPolar
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseAxial, Can
    Voltage - Rated16 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension0.630" Dia x 1.220" L (16.00mm x 31.00mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency1.3 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency1.495 A @ 50 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)99mOhm @ 120Hz