500BXC22MEFCG412.5X35
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
500BXC22MEFCG412.5X35
500BXC22MEFCG412.5X35
Part Number
500BXC22MEFCG412.5X35
Manufacturer
Description
CAP ALUM 22UF 20% 500V RADIAL
Data sheet
500BXC22MEFCG412.5X35.pdf
Category
Aluminum Electrolytic Capacitors
Delivery Services
500BXC22MEFCG412.5X35
Comments
    500BXC22MEFCG412.5X35 Specifications
    SeriesBXC
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance22 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.197" (5.00mm)
    PolarizationPolar
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseRadial, Can
    Voltage - Rated500 V
    Lifetime @ Temp#12000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
    Height - Seated (Max)1.457" (37.00mm)
    Operating Temperature-25°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency224 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency560 mA @ 100 kHz