50THV220M12.5X13.5
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
50THV220M12.5X13.5
50THV220M12.5X13.5
Part Number
50THV220M12.5X13.5
Manufacturer
Description
CAP ALUM 220UF 20% 50V SMD
Data sheet
50THV220M12.5X13.5.pdf
Category
Aluminum Electrolytic Capacitors
Delivery Services
50THV220M12.5X13.5
Comments
    50THV220M12.5X13.5 Specifications
    SeriesTHV
    RoHSRoHS
    RatingsAEC-Q200
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance220 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsAutomotive
    Lead Spacing-
    PolarizationPolar
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseRadial, Can - SMD
    Voltage - Rated50 V
    Lifetime @ Temp#3000 Hrs @ 125°C
    Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
    Height - Seated (Max)0.531" (13.50mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C
    Surface Mount Land Size0.512" L x 0.512" W (13.00mm x 13.00mm)