50USC2200MEFCSN22X25
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
50USC2200MEFCSN22X25
50USC2200MEFCSN22X25
Part Number
50USC2200MEFCSN22X25
Manufacturer
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 50V SNAP
Data sheet
50USC2200MEFCSN22X25.pdf
Delivery Services
50USC2200MEFCSN22X25
Comments
    50USC2200MEFCSN22X25 Specifications
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance2200 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.394" (10.00mm)
    Package / CaseRadial, Can - Snap-In
    Voltage - Rated50 V
    Lifetime @ Temp#3000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
    Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C