50USC2700MEFCSN20X30
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
50USC2700MEFCSN20X30
50USC2700MEFCSN20X30
Part Number
50USC2700MEFCSN20X30
Manufacturer
Description
CAP ALUM 2700UF 20% 50V SNAP
Data sheet
50USC2700MEFCSN20X30.pdf
Delivery Services
50USC2700MEFCSN20X30
Comments
    50USC2700MEFCSN20X30 Specifications
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance2700 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.394" (10.00mm)
    Package / CaseRadial, Can - Snap-In
    Voltage - Rated50 V
    Lifetime @ Temp#3000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension0.787" Dia (20.00mm)
    Height - Seated (Max)1.260" (32.00mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency2.21 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency2.5415 A @ 10 kHz