50YXF1500MEFC18X35.5
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
50YXF1500MEFC18X35.5
50YXF1500MEFC18X35.5
Part Number
50YXF1500MEFC18X35.5
Manufacturer
Description
CAP ALUM 1500UF 20% 50V RADIAL
Data sheet
50YXF1500MEFC18X35.5.pdf
Category
Aluminum Electrolytic Capacitors
Delivery Services
50YXF1500MEFC18X35.5
Comments
    50YXF1500MEFC18X35.5 Specifications
    SeriesYXF
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance1500 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.295" (7.50mm)
    PolarizationPolar
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseRadial, Can
    Voltage - Rated50 V
    Lifetime @ Temp#10000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
    Height - Seated (Max)1.476" (37.50mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C