50YXG1800MEFC16X40
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
50YXG1800MEFC16X40
50YXG1800MEFC16X40
Part Number
50YXG1800MEFC16X40
Manufacturer
Description
CAP ALUM 1800UF 20% 50V RADIAL
Data sheet
50YXG1800MEFC16X40.pdf
Delivery Services
50YXG1800MEFC16X40
Comments
    50YXG1800MEFC16X40 Specifications
    Ratings-
    Impedance16 mOhms
    Tolerance±20%
    Capacitance1800 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.295" (7.50mm)
    Package / CaseRadial, Can
    Voltage - Rated50 V
    Lifetime @ Temp#6000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
    Height - Seated (Max)1.654" (42.00mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency2.226 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency3.71 A @ 100 kHz