50YXH1500MEFC16X35.5
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
50YXH1500MEFC16X35.5
50YXH1500MEFC16X35.5
Part Number
50YXH1500MEFC16X35.5
Manufacturer
Description
CAP ALUM 1500UF 20% 50V RADIAL
Data sheet
50YXH1500MEFC16X35.5.pdf
Delivery Services
50YXH1500MEFC16X35.5
Comments
    50YXH1500MEFC16X35.5 Specifications
    Ratings-
    Impedance19 mOhms
    Tolerance±20%
    Capacitance1500 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.295" (7.50mm)
    Package / CaseRadial, Can
    Voltage - Rated50 V
    Lifetime @ Temp#10000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
    Height - Seated (Max)1.476" (37.50mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency1.89 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency3.15 A @ 100 kHz