50YXH1800MEFCGC18X31.5
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
50YXH1800MEFCGC18X31.5
50YXH1800MEFCGC18X31.5
Part Number
50YXH1800MEFCGC18X31.5
Manufacturer
Description
CAP ALUM 1800UF 20% 50V RADIAL
Data sheet
50YXH1800MEFCGC18X31.5.pdf
Delivery Services
50YXH1800MEFCGC18X31.5
Comments
    50YXH1800MEFCGC18X31.5 Specifications
    Ratings-
    Impedance21 mOhms
    Tolerance±20%
    Capacitance1800 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.295" (7.50mm)
    Package / CaseRadial, Can
    Voltage - Rated50 V
    Lifetime @ Temp#10000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
    Height - Seated (Max)1.319" (33.50mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency2.181 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency3.635 A @ 100 kHz