568LBA050M2DD
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
568LBA050M2DD
568LBA050M2DD
Part Number
568LBA050M2DD
Manufacturer
Description
CAP ALUM 5600UF 20% 50V SNAP
Data sheet
568LBA050M2DD.pdf
Category
Aluminum Electrolytic Capacitors
Delivery Services
568LBA050M2DD
Comments
    568LBA050M2DD Specifications
    SeriesLBA
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance5600 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.394" (10.00mm)
    PolarizationPolar
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseRadial, Can - Snap-In
    Voltage - Rated50 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
    Height - Seated (Max)1.260" (32.00mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency3.43 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency4.288 A @ 10 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)103.62mOhm @ 120Hz