6.3SEV6800M18X16.5
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
6.3SEV6800M18X16.5
6.3SEV6800M18X16.5
Part Number
6.3SEV6800M18X16.5
Manufacturer
Description
CAP ALUM 6800UF 20% 6.3V SMD
Data sheet
6.3SEV6800M18X16.5.pdf
Category
Aluminum Electrolytic Capacitors
Delivery Services
6.3SEV6800M18X16.5
Comments
    6.3SEV6800M18X16.5 Specifications
    SeriesSEV
    RoHSRoHS
    RatingsAEC-Q200
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance6800 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsAutomotive
    Lead Spacing-
    PolarizationPolar
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseRadial, Can - SMD
    Voltage - Rated6.3 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
    Height - Seated (Max)0.669" (17.00mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size0.748" L x 0.748" W (19.00mm x 19.00mm)
    Ripple Current @ Low Frequency1.65 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency1.725 A @ 10 kHz