6.3YXG12000MEFC18X31.5
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
6.3YXG12000MEFC18X31.5
6.3YXG12000MEFC18X31.5
Part Number
6.3YXG12000MEFC18X31.5
Manufacturer
Description
CAP ALUM 12000UF 20% 6.3V RADIAL
Data sheet
6.3YXG12000MEFC18X31.5.pdf
Delivery Services
6.3YXG12000MEFC18X31.5
Comments
    6.3YXG12000MEFC18X31.5 Specifications
    Ratings-
    Impedance15 mOhms
    Tolerance±20%
    Capacitance12000 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.295" (7.50mm)
    Package / CaseRadial, Can
    Voltage - Rated6.3 V
    Lifetime @ Temp#6000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
    Height - Seated (Max)1.319" (33.50mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency2.919 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency4.17 A @ 100 kHz