63KXF1000MEFCSN22X20
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
63KXF1000MEFCSN22X20
63KXF1000MEFCSN22X20
Part Number
63KXF1000MEFCSN22X20
Manufacturer
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 63V SNAP
Data sheet
63KXF1000MEFCSN22X20.pdf
Category
Aluminum Electrolytic Capacitors
Delivery Services
63KXF1000MEFCSN22X20
Comments
    63KXF1000MEFCSN22X20 Specifications
    SeriesKXF
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance1000 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.394" (10.00mm)
    PolarizationPolar
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseRadial, Can - Snap-In
    Voltage - Rated63 V
    Lifetime @ Temp#3000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
    Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency1.1 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency1.265 A @ 10 kHz