63YXG680MEFCGC18X20
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
63YXG680MEFCGC18X20
63YXG680MEFCGC18X20
Part Number
63YXG680MEFCGC18X20
Manufacturer
Description
CAP ALUM 680UF 20% 63V RADIAL
Data sheet
63YXG680MEFCGC18X20.pdf
Delivery Services
63YXG680MEFCGC18X20
Comments
    63YXG680MEFCGC18X20 Specifications
    Ratings-
    Impedance80 mOhms
    Tolerance±20%
    Capacitance680 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.295" (7.50mm)
    Package / CaseRadial, Can
    Voltage - Rated63 V
    Lifetime @ Temp#6000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
    Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency682 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency1.24 A @ 100 kHz