63YXH820MEFC18X25
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
63YXH820MEFC18X25
63YXH820MEFC18X25
Part Number
63YXH820MEFC18X25
Manufacturer
Description
CAP ALUM 820UF 20% 63V RADIAL
Data sheet
63YXH820MEFC18X25.pdf
Delivery Services
63YXH820MEFC18X25
Comments
    63YXH820MEFC18X25 Specifications
    SeriesYXH
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Impedance52 mOhms
    Tolerance±20%
    Capacitance820 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.295" (7.50mm)
    Package / CaseRadial, Can
    Voltage - Rated63 V
    Lifetime @ Temp#10000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
    Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency936 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency1.56 A @ 100 kHz