63ZL1000MEFC16X35.5
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
63ZL1000MEFC16X35.5
63ZL1000MEFC16X35.5
Part Number
63ZL1000MEFC16X35.5
Manufacturer
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 63V RADIAL
Data sheet
63ZL1000MEFC16X35.5.pdf
Category
Aluminum Electrolytic Capacitors
Delivery Services
63ZL1000MEFC16X35.5
Comments
    63ZL1000MEFC16X35.5 Specifications
    SeriesZL
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Impedance21 mOhms
    Tolerance±20%
    Capacitance1000 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.295" (7.50mm)
    PolarizationPolar
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseRadial, Can
    Voltage - Rated63 V
    Lifetime @ Temp#5000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
    Height - Seated (Max)1.476" (37.50mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency1.701 A @ 120 Hz