63ZL680MEFC18X20
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
63ZL680MEFC18X20
63ZL680MEFC18X20
Part Number
63ZL680MEFC18X20
Manufacturer
Description
CAP ALUM 680UF 20% 63V RADIAL
Data sheet
63ZL680MEFC18X20.pdf
Category
Aluminum Electrolytic Capacitors
Delivery Services
63ZL680MEFC18X20
Comments
    63ZL680MEFC18X20 Specifications
    SeriesZL
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Impedance38 mOhms
    Tolerance±20%
    Capacitance680 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.295" (7.50mm)
    PolarizationPolar
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseRadial, Can
    Voltage - Rated63 V
    Lifetime @ Temp#5000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
    Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency1.348 A @ 120 Hz