686KBM063MFH
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
686KBM063MFH
686KBM063MFH
Part Number
686KBM063MFH
Manufacturer
Description
CAP ALUM 68UF 20% 63V RADIAL
Data sheet
686KBM063MFH.pdf
Category
Aluminum Electrolytic Capacitors
Delivery Services
686KBM063MFH
Comments
    686KBM063MFH Specifications
    SeriesKBM
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Impedance300 mOhms
    Tolerance±20%
    Capacitance68 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.138" (3.50mm)
    PolarizationPolar
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseRadial, Can
    Voltage - Rated63 V
    Lifetime @ Temp#7000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
    Height - Seated (Max)0.512" (13.00mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency168 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency420 mA @ 100 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)2.1942Ohm @ 120Hz