688CKE025M
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
688CKE025M
688CKE025M
Part Number
688CKE025M
Manufacturer
Description
CAP ALUM 6800UF 20% 25V RADIAL
Data sheet
688CKE025M.pdf
Category
Aluminum Electrolytic Capacitors
Delivery Services
688CKE025M
Comments
    688CKE025M Specifications
    SeriesCKE
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance6800 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.295" (7.50mm)
    PolarizationPolar
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseRadial, Can
    Voltage - Rated25 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
    Height - Seated (Max)1.437" (36.50mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency2.17 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency3.038 A @ 100 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)63.4mOhm @ 120Hz