688LBB025M2BD
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
688LBB025M2BD
688LBB025M2BD
Part Number
688LBB025M2BD
Manufacturer
Description
CAP ALUM 6800UF 20% 25V SNAP
Data sheet
688LBB025M2BD.pdf
Delivery Services
688LBB025M2BD
Comments
    688LBB025M2BD Specifications
    SeriesLBB
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance6800 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.394" (10.00mm)
    PolarizationPolar
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseRadial, Can - Snap-In
    Voltage - Rated25 V
    Lifetime @ Temp#3000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
    Height - Seated (Max)1.260" (32.00mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency2.4 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency3 A @ 10 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)73.14mOhm @ 120Hz