688LBB035M2BE
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
688LBB035M2BE
688LBB035M2BE
Part Number
688LBB035M2BE
Manufacturer
Description
CAP ALUM 6800UF 20% 35V SNAP
Data sheet
688LBB035M2BE.pdf
Delivery Services
688LBB035M2BE
Comments
    688LBB035M2BE Specifications
    SeriesLBB
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance6800 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.394" (10.00mm)
    PolarizationPolar
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseRadial, Can - Snap-In
    Voltage - Rated35 V
    Lifetime @ Temp#3000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
    Height - Seated (Max)1.457" (37.00mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency2.82 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency3.525 A @ 10 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)60.95mOhm @ 120Hz