80YXG680MEFC18X25
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
80YXG680MEFC18X25
80YXG680MEFC18X25
Part Number
80YXG680MEFC18X25
Manufacturer
Description
CAP ALUM 680UF 20% 80V RADIAL TH
Data sheet
80YXG680MEFC18X25.pdf
Category
Aluminum Electrolytic Capacitors
Delivery Services
80YXG680MEFC18X25
Comments
    80YXG680MEFC18X25 Specifications
    SeriesYXG
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance680 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.295" (7.50mm)
    PolarizationPolar
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseRadial, Can
    Voltage - Rated80 V
    Lifetime @ Temp#6000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
    Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C