80ZLH680MEFCGC16X31.5
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
80ZLH680MEFCGC16X31.5
80ZLH680MEFCGC16X31.5
Part Number
80ZLH680MEFCGC16X31.5
Manufacturer
Description
CAP ALUM 680UF 20% 80V RADIAL
Data sheet
80ZLH680MEFCGC16X31.5.pdf
Category
Aluminum Electrolytic Capacitors
Delivery Services
80ZLH680MEFCGC16X31.5
Comments
    80ZLH680MEFCGC16X31.5 Specifications
    SeriesZLH
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Impedance33 mOhms
    Tolerance±20%
    Capacitance680 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.295" (7.50mm)
    PolarizationPolar
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseRadial, Can
    Voltage - Rated80 V
    Lifetime @ Temp#10000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
    Height - Seated (Max)1.319" (33.50mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency1.32 A @ 120 Hz