80ZLJ470MG412.5X40
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
80ZLJ470MG412.5X40
80ZLJ470MG412.5X40
Part Number
80ZLJ470MG412.5X40
Manufacturer
Description
CAP ALUM 470UF 20% 80V RADIAL
Data sheet
80ZLJ470MG412.5X40.pdf
Delivery Services
80ZLJ470MG412.5X40
Comments
    80ZLJ470MG412.5X40 Specifications
    SeriesZLJ
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Impedance32 mOhms
    Tolerance±20%
    Capacitance470 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.197" (5.00mm)
    Package / CaseRadial, Can
    Voltage - Rated80 V
    Lifetime @ Temp#10000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
    Height - Seated (Max)1.654" (42.00mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency1.573 A @ 120 Hz