80ZLJ470MGC18X20
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
80ZLJ470MGC18X20
80ZLJ470MGC18X20
Part Number
80ZLJ470MGC18X20
Manufacturer
Description
CAP ALUM 470UF 20% 80V RADIAL
Data sheet
80ZLJ470MGC18X20.pdf
Delivery Services
80ZLJ470MGC18X20
Comments
    80ZLJ470MGC18X20 Specifications
    SeriesZLJ
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Impedance45 mOhms
    Tolerance±20%
    Capacitance470 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.295" (7.50mm)
    Package / CaseRadial, Can
    Voltage - Rated80 V
    Lifetime @ Temp#9000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
    Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency1.249 A @ 120 Hz