AEA1213152M010R
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
AEA1213152M010R
AEA1213152M010R
Part Number
AEA1213152M010R
Data sheet
AEA1213152M010R.pdf
Delivery Services
AEA1213152M010R
Comments
    AEA1213152M010R Specifications
    Ratings-
    Impedance60 mOhms
    Tolerance±20%
    Capacitance1500 µF
    Package / CaseRadial, Can - SMD
    Voltage - Rated10 V
    Lifetime @ Temp#5000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
    Height - Seated (Max)0.531" (13.50mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size0.512" L x 0.512" W (13.00mm x 13.00mm)
    Ripple Current @ Low Frequency660 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency1.1 A @ 100 kHz