AEA1213680M100R
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
AEA1213680M100R
AEA1213680M100R
Part Number
AEA1213680M100R
Data sheet
AEA1213680M100R.pdf
Delivery Services
AEA1213680M100R
Comments
    AEA1213680M100R Specifications
    Ratings-
    Impedance320 mOhms
    Tolerance±20%
    Capacitance68 µF
    Package / CaseRadial, Can - SMD
    Voltage - Rated100 V
    Lifetime @ Temp#5000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
    Height - Seated (Max)0.531" (13.50mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size0.512" L x 0.512" W (13.00mm x 13.00mm)
    Ripple Current @ Low Frequency200 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency500 mA @ 100 kHz