AFK108M06F24VT-F
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
AFK108M06F24VT-F
AFK108M06F24VT-F
Part Number
AFK108M06F24VT-F
Manufacturer
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 6.3V SMD
Data sheet
AFK108M06F24VT-F.pdf
Category
Aluminum Electrolytic Capacitors
Delivery Services
AFK108M06F24VT-F
Comments
    AFK108M06F24VT-F Specifications
    SeriesAFK_V
    RoHSRoHS
    RatingsAEC-Q200
    Impedance160 mOhms
    Tolerance±20%
    Capacitance1000 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsAutomotive, Bypass, Decoupling
    Lead Spacing-
    PolarizationPolar
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseRadial, Can - SMD
    Voltage - Rated6.3 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
    Height - Seated (Max)0.425" (10.80mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size0.327" L x 0.394" W (8.30mm x 10.00mm)
    Ripple Current @ Low Frequency450 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency-
    ESR (Equivalent Series Resistance)160 mohm @ 100kHz