AFK158M06G24VT-F
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
AFK158M06G24VT-F
AFK158M06G24VT-F
Part Number
AFK158M06G24VT-F
Manufacturer
Description
CAP ALUM 1500UF 20% 6.3V SMD
Data sheet
AFK158M06G24VT-F.pdf
Delivery Services
AFK158M06G24VT-F
Comments
    AFK158M06G24VT-F Specifications
    SeriesAFK_V
    RoHSRoHS
    RatingsAEC-Q200
    Impedance80 mOhms
    Tolerance±20%
    Capacitance1500 µF
    Package / CaseRadial, Can - SMD
    Voltage - Rated6.3 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
    Height - Seated (Max)0.425" (10.80mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size0.406" L x 0.473" W (10.30mm x 12.00mm)
    Ripple Current @ Low Frequency637.5 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency-
    ESR (Equivalent Series Resistance)80mOhm @ 100kHz