AFK476M63F24VT-F
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
AFK476M63F24VT-F
AFK476M63F24VT-F
Part Number
AFK476M63F24VT-F
Manufacturer
Description
CAP ALUM 47UF 20% 63V SMD
Data sheet
AFK476M63F24VT-F.pdf
Delivery Services
AFK476M63F24VT-F
Comments
    AFK476M63F24VT-F Specifications
    RatingsAEC-Q200
    Impedance650 mOhms
    Tolerance±20%
    Capacitance47 µF
    Package / CaseRadial, Can - SMD
    Voltage - Rated63 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
    Height - Seated (Max)0.425" (10.80mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size0.327" L x 0.394" W (8.30mm x 10.00mm)
    Ripple Current @ Low Frequency187.5 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency-
    ESR (Equivalent Series Resistance)650mOhm @ 100kHz