AFK686M80H32T-F
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
AFK686M80H32T-F
AFK686M80H32T-F
Part Number
AFK686M80H32T-F
Manufacturer
Description
CAP ALUM 68UF 20% 80V SMD
Data sheet
AFK686M80H32T-F.pdf
Delivery Services
AFK686M80H32T-F
Comments
    AFK686M80H32T-F Specifications
    SeriesAFK
    RoHSRoHS
    RatingsAEC-Q200
    Impedance320 mOhms
    Tolerance±20%
    Capacitance68 µF
    Package / CaseRadial, Can - SMD
    Voltage - Rated80 V
    Lifetime @ Temp#5000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
    Height - Seated (Max)0.551" (14.00mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size0.531" L x 0.590" W (13.50mm x 15.00mm)
    Ripple Current @ Low Frequency375 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency500 mA @ 100 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)320mOhm @ 100kHz