B41231A158M
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
B41231A158M
B41231A158M
Part Number
B41231A158M
Manufacturer
Description
CAP ALUM 1500UF 20% 80V SNAP
Data sheet
B41231A158M.pdf
Category
Aluminum Electrolytic Capacitors
Delivery Services
B41231A158M
Comments
    B41231A158M Specifications
    SeriesB41231
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance1500 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.394" (10.00mm)
    PolarizationPolar
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseRadial, Can - Snap-In
    Voltage - Rated80 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
    Height - Seated (Max)1.260" (32.00mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency2.67 A @ 120 Hz