B41231A6688M000
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
B41231A6688M000
B41231A6688M000
Part Number
B41231A6688M000
Manufacturer
Description
CAP ALUM 6800UF 20% 50V SNAP
Data sheet
B41231A6688M000.pdf
Delivery Services
B41231A6688M000
Comments
    B41231A6688M000 Specifications
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance6800 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.394" (10.00mm)
    Package / CaseRadial, Can - Snap-In
    Voltage - Rated50 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
    Height - Seated (Max)2.047" (52.00mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency4.77 A @ 120 Hz