B41231C0228M000
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
B41231C0228M000
B41231C0228M000
Part Number
B41231C0228M000
Manufacturer
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 80V SNAP
Data sheet
B41231C0228M000.pdf
Delivery Services
B41231C0228M000
Comments
    B41231C0228M000 Specifications
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance2200 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.394" (10.00mm)
    Package / CaseRadial, Can - Snap-In
    Voltage - Rated80 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
    Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency3.45 A @ 120 Hz