B41231C9228M002
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
B41231C9228M002
B41231C9228M002
Part Number
B41231C9228M002
Manufacturer
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 100V SNAP
Data sheet
B41231C9228M002.pdf
Delivery Services
B41231C9228M002
Comments
    B41231C9228M002 Specifications
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance2200 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.394" (10.00mm)
    PolarizationPolar
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseRadial, Can - Snap-In - 3 Lead
    Voltage - Rated100 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
    Height - Seated (Max)1.260" (32.00mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency3.66 A @ 120 Hz