B41252A3189M
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
B41252A3189M
B41252A3189M
Part Number
B41252A3189M
Manufacturer
Description
CAP ALUM 18000UF 20% 10V SNAP
Data sheet
B41252A3189M.pdf
Delivery Services
B41252A3189M
Comments
    B41252A3189M Specifications
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance18000 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.394" (10.00mm)
    Package / CaseRadial, Can - Snap-In
    Voltage - Rated10 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
    Height - Seated (Max)1.457" (37.00mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency3 A @ 120 Hz