B41252A5828M
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
B41252A5828M
B41252A5828M
Part Number
B41252A5828M
Manufacturer
Description
CAP ALUM 8200UF 20% 25V SNAP
Data sheet
B41252A5828M.pdf
Delivery Services
B41252A5828M
Comments
    B41252A5828M Specifications
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance8200 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.394" (10.00mm)
    Package / CaseRadial, Can - Snap-In
    Voltage - Rated25 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
    Height - Seated (Max)1.457" (37.00mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency2.42 A @ 120 Hz