B41252B7688M002
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
B41252B7688M002
B41252B7688M002
Part Number
B41252B7688M002
Manufacturer
Description
CAP ALUM 6800UF 20% 35V SNAP
Data sheet
B41252B7688M002.pdf
Delivery Services
B41252B7688M002
Comments
    B41252B7688M002 Specifications
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance6800 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.394" (10.00mm)
    PolarizationPolar
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseRadial, Can - Snap-In - 3 Lead
    Voltage - Rated35 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension1.000" Dia (25.40mm)
    Height - Seated (Max)1.457" (37.00mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency2.71 A @ 120 Hz