B41252B8228M
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
B41252B8228M
B41252B8228M
Part Number
B41252B8228M
Manufacturer
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 63V SNAP
Data sheet
B41252B8228M.pdf
Delivery Services
B41252B8228M
Comments
    B41252B8228M Specifications
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance2200 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.394" (10.00mm)
    Package / CaseRadial, Can - Snap-In
    Voltage - Rated63 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension1.000" Dia (25.40mm)
    Height - Seated (Max)1.260" (32.00mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency1.92 A @ 120 Hz