B41252C7568M067
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
B41252C7568M067
B41252C7568M067
Part Number
B41252C7568M067
Manufacturer
Description
CAP ALUM 5600UF 20% 35V SNAP
Data sheet
B41252C7568M067.pdf
Delivery Services
B41252C7568M067
Comments
    B41252C7568M067 Specifications
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance5600 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.394" (10.00mm)
    Package / CaseRadial, Can - Snap-In
    Voltage - Rated35 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
    Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency2.43 A @ 120 Hz