B41505A0108M000
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
B41505A0108M000
B41505A0108M000
Part Number
B41505A0108M000
Manufacturer
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 80V SNAP
Data sheet
B41505A0108M000.pdf
Category
Aluminum Electrolytic Capacitors
Delivery Services
B41505A0108M000
Comments
    B41505A0108M000 Specifications
    SeriesB41505
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Impedance133 mOhms
    Tolerance±20%
    Capacitance1000 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.394" (10.00mm)
    PolarizationPolar
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseRadial, Can - Snap-In
    Voltage - Rated80 V
    Lifetime @ Temp#5000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
    Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency-
    Ripple Current @ High Frequency-
    ESR (Equivalent Series Resistance)125mOhm @ 100Hz